19. Ožujak 2015.
Susret o trgovanju ljudima održan sa vjernicama/cima Makedonske Pravoslavne Crkve

Na poziv voditeljice Projekta s. Stanke Oršolić za sudjelovanje na petom edukativnom susretu u sklopu Projekta, Makedonska pravoslavna Crkovna Općina “Sv. Zlata Meglenska” u Zagrebu odgovorila je pozitivno i sa zanimanjem se angažirala.

 

Najprije s blagoslovom i molitvom Parohijskog svećenika Protojereja Kirka Velinskog za uspjeh u nakani za pomoć oko problematike trgovanje ljudima, a zatim i pokazanog interesa vjernika za spomenutu temu.

 

Dana 15. ožujka 2015. godine, točno u podne, u župnoj dvorani Sv. Blaža u Zagrebu, okupilo se jedanaest vjernika, kako bi se upoznali s fenomenom trgovanja ljudima. Nama je stalo do ljudi, a budući su ljudi u pitanju, htjeli smo proširiti skromno razumijevanje o ovom problemu te nakon toga razgovarajući u zajednici dati eventualni doprinos u suzbijanju trgovanje ljudima.

 

Pozdrav dobrodošlice s. Oršolić, i njene asistentice s. Milke Zečević-Tadić, na samom početku bio je više nego srdačan i gostoprimljiv. Iskreno su dotakle naša srca i misli. Odmah smo shvatili da se radi o “teškoj” temi koja nikoga ne isključuje, u kojoj posljedice po žrtve se kreću od teških psihičkih i fizičkih trauma pa sve do smrti. Ispunjavanjem anketnog upitnika zapravo smo uvidjeli koliko znamo, odnosno ne znamo o problemu trgovine ljudima, a tek motivacijska vježba o temi kod svih sudionika izazvala je emotivnu pažnju na to kako se u životu sami sputavamo, a tek kakav je osjećaj kod drugih kada ih mi sputavamo.

 

Slijedilo je predavanje s. Oršolić. Zanimljivom prezentacijom, sažetom ključnim dokumentima, primjerima i podacima, naučili smo da je trgovanje ljudima zapravo suvremeno ropstvo. Da se ljude prisilno koriste za rad u tvornicama, hotelima, restoranima, barovima, u domaćinstvima. Naučili smo da postoji razlika između ilegalne migracije “krijumčarenje ljudi” i trgovanje ljudima. Trgovanje ljudima uopće ne mora obuhvaćati ilegalni prijelaz granice. Može se raditi o prostituciji, radnom iskorištavanju, kućnom ropstvu, trgovanjem organima i slično, unutar jedne države. Trgovanje ljudima kao organizirani kriminal posebno ženama i djecom u svrhu njihovog daljnjeg seksualnog iskorištavanja dostiže alarmantne razmjere.

 

Uslijedila je spontana diskusija koja je potvrdila da smo razumjeli kako je trgovanje ljudima ozbiljan kriminal i teška povreda ljudskih prava: sloboda kretanja; sloboda i dostojanstvo pojedinaca, pravo na odlučivanje i izbor; jednakost među ljudima; pravo na život, rad i obrazovanje i pravo na zdravlje. Posebnu pozornost obratili smo pitanju: Zašto se trguje ljudima? Locirali smo uzroke: veliko siromaštvo, nasilje u obitelji, nezaposlenost, patrijarhalno-socijalni uvjeti, slabo obrazovanje, spolna, vjerska i rasna diskriminacija, sukobi i rat, slabi pravni sustav: sve to čini žene, muškarce i djecu izloženijima trgovanju ljudima. Zašto žrtva jednostavno ne pobjegne od počinitelja? Postavilo se kao logičko pitanje.

 

Objašnjavajući što se zapravo događa žrtvi s. Oršolić, dijeleći svoje osobno iskustvo rada u Londonu, uživjela nas je zapravo u pretpostavljenu situaciju. Žrtva misli da ide raditi, a završi u prostituciji, oduzimaju joj se dokumenti, fizički i seksualno se zlostavlja, često su prisiljeni na konzumiranje droge. Dakle, radi se o kontinuiranom nadzorom nad žrtvom. Sama je, ne zna jezik, dezorijentirana je pod stalnom prijetnjom i strahom. Kada sve kontrolne mehanizme razmatramo zajedno, shvaćamo o kakvom ropstvu, psihološkom i fizičkom torturom se radi.

 

Nedvojbeno smo zaključili, da kao zajednica moramo dati svoj doprinos u borbi protiv trgovanje ljudima. Upravo osvješćivanjem i informiranjem. Nastaviti razvijanje ovog Projekta prenošenjem poznanicima, obitelji, kolegama informacije koje će rezultirati učinkovitom identifikacijom problema. Da prijavimo uočeno nasilje u obitelji, ne adekvatnu roditeljsku skrb, da potičemo nezaposlene poznanike da ne nasjedaju na primamljive oglase o dobro plaćenim poslovima, da prijavimo poslodavca koji izrabljuje radnika ili zapošljava “na crno”. Zato što sloboda i dostojanstvo pojedinca je neizostavno pravo u svim civiliziranim državama.

 

Zorica Lokas, članica Upravnog Odbora, Makedonske Pravoslavne Crkvene Općine “Sv. Zlata Meglenska” Zagreb

Galerija slika:

  Povratak na sve Neformalna mreža vjerskih zajednica u borbi protiv trgovine ljudima